"STONKA" BIERNI ŻEGLARZE AKTYWNI ŻEGLARZE ("ZAPALEŃCY") "PRACOCHOLICY" "MŁODA" KADRA KADRA POZOSTALI
OPIS SEGMENTU "Stonka" to potocznie nazywani uczestnicy obozów żeglarskich, przeważnie przeżywający przygodę żeglarską po raz pierwszy. Biernymi żeglarzami możemy nazwać osoby niekiedy kilkakrotnie już uczestniczące w różnych imprezach żeglarskich, czy to podczas wakacji na obozach, czy w działalnoci organizacji wrocławskich podczas całego roku , często posiadają uprawnienia. "Zapaleńcy" kochają żeglarstwo, ono jest dla nich czymś więcej, niż tylko hobby. Pragną rozwijać swoje umiejętności, zdobywać nowe doświadczenia. Grupę "pracocholików" stanowią osoby zapracowane, pochłonięte nauką, obowiązkami...zasmakowali już kiedyś przyjemności z żeglarstwa, bądĽ słyszeli o niesamowitych przeżyciach z nim związanych od innych. "Młoda" kadra to ludzie 'zarażeni'już częściowo pasją żeglarską, jeżdżą na obozy żeglarskie już nie jako uczestnicy, ( choć na Prawach uczestnika), ale jako pomocnicy kadry właściwej, przymierzają się do pracy z dziećmi, 'stają' się instruktorami. Poprzez 'kadrę' rozumiemy tutaj kadrę właściwą, grupę ludzi promującą i rozprzestrzeniającą tradycje marynarskie, osoby organizujące szkolenia, rejsy, sami szkolący, jak również osoby prowadzące całoroczną działalność związaną z żeglarstwem. "Pozostali" -czyli osoby zupełnie nie związane z żeglarstwem, nigdy nie uczestniczące w żadnych jego formach z różnych powodów, bądĽ osoby zrażone do uprawiania tego sportu i nie chcące mieć z nim nic wspólnego (np. z powodu przykrego doświadczenia).
CECHY CHARAKTERU Dominują dzieci niespokojne, szukające współzawodnictwa i dobrej zabawy, lubiące znajdować się w centrum zainteresowania, ambitne, ale są również osoby spokojne i łagodne. Nie wykazują inicjatywy ani chęci działania, obojętni, prowadzą mało aktywny tryb życia. "Zapaleńcy" są ambitni i gotowi na poświęcenia w imię żeglarstwa, często stawiają je na plan pierwszy, nie naukę czy pracę. Są to ludzie solidnie wykonujący swoje obowiązki, ambitnie podejmują wyzwania i starają się dokonać wszystkiego, co zaplanowali.Młodzież ta cechuje się niezwykłym temperamentem, otwartością i chęcią działania, chęcią doskonalenia siebie i przekazywania zdobytej wiedzy innym. Młodzież ta cechuje się niezwykłym temperamentem, otwartością i chęcią działania, chęcią doskonalenia siebie i przekazywania zdobytej wiedzy innym. Najczęściej to liderzy, osoby otwarte na problemy innych i potrafiący sobie z nimi radzić, lubiani i respektowani, potrafiący wywierać pozytywny wpływ na innych. Segment ten stanowi szeroko rozumiana grupa ludzi pod względem wieku, cech charakteru, wykształcenia, zainteresowań, sposobu spędzania wolnego czasu,...
WIEK Dzieci w wieku od 10 lat i młodzież Tutaj mogą się znaleĽć osoby w każdym wieku Tutaj mogą się znaleĽć osoby w każdym wieku Głównie studenci i osoby dorosłe Młodzież od ok. 15 lat do ok.20 lat Raczej powyżej 18 roku życia. jw.
POWÓD UCZESTNICTWA W OŚRODKU ZWIˇZANYM Z ŻEGLARSTWEM O wyborze formy wypoczynku dziecka decydują zazwyczaj rodzice (uwzględniając możliwości swoich dzieci i ich upodobania). Tutaj dominuje chęć przeżycia nowej przygody, przekonania się, na czym żeglarstwo polega i czy mamy do niego tzw. 'smykałkę'. Przyjemność i satysfakcja to główne powody uczestnictwa w regatach (tutaj też chęć współzawodnictwa), obozach, szkoleniach, rejsach, całorocznej działalności... "Aktywni żeglarze" chcą działać, szkolić się, aby wciąż poszerzać wiedzę w związku ze swoim zamiłowaniem. Żeglarstwo traktują raczej jako pewną 'odskocznię' od codziennych zajęć, zależy im na wzbogaceniu doświadczeń, umiejętności. "Młoda kadra" to ludzie chcący rozwijać swoje zdolności, swoją osobowość, kształcić charakter i pragnący dzielić się z innymi własnymi umiejętnościami, doświadczeniami. Umiłowanie znaleĽli w marynistyce, więc wszędzie tam, gdzie jest ona propagowana i rozpowszechniana, próbują siebie sprawdzać. Zdobywają nowe uprawnienia, urzeczywistniają swoje marzenia. Powodem tak dużego zaangażowania jest niewątpliwie miłość do żeglarstwa, jego tradycji, chęć przekonania innych, jak ogromnie dużo radości i satysfakcji przynosi uprawianie tego sportu. Kadra sama również bierze udział w różnychszkoleniach, zdobywając nowe uprawnienia, jak i w całym życiu żeglarskim. jw.
SPOSÓB SPĘDZANIA WOLNEGO CZASU Jeżeli pobyt w danej organizacji wywarł pozytywne wrażenie na dziecku, stara się ono zaangażować w całoroczną jej działalność, poświęcając czasem cały swój wolny czas. Sposób spędzenia czasu wolnego zależy od nastroju i chęci. Każdą wolną chwilę wykorzystują na wzbogacanie doświadczeń , nawet jeżeli chodzi o prace przy konserwacji jachtów. Aktywnie uczestniczą w życiu żeglarskim Wrocławia ( i nie tylko Wrocławia) - (imprezy żeglarskie, regaty,..(jw.)).Wakacje poświęcają swemu zamiłowaniu również. Żeglarstwo ich pociąga, nie mają jednak zbyt wiele czasu, aby móc się jemu poświęcić, nie uczestniczą więc w całorocznej działalności klubów czy innych instytucji, pojawiają się tam ewentualnie sporadycznie lub w ogóle, chwilowe zmniejszenie natężenia w pracy wykorzystują na uczestnictwo w przyspieszonych szkoleniach,.. Często bezinteresownie działają w danej organizacji, poświęcają całkowicie swój wolny czas na pracę w niej, pragną wnieść ze sobą jak najwięcej i w jak największym stopniu przyczynić się do jej rozwoju.Solidnie przygotowują się do spotkań. Są usatysfakcjonowani i nie żałują czasu poświęcanego klubowi, fundacji,..(..do pewnego czasu..) Ta grupa ludzi raczej cierpi na brak wolnego czasu, 'kadrowicze poświęcają się organizacji, przygotowaniom różnego rodzaju imprez, szkoleń. W wolnych chwilach uczą się lub pracują, szkolą się, aby zdobyć nowe uprawnienia. jw.
ZALEŻNOŚĆ MIEJSCA ZAMIESZKANIA OD WYBORU OŚRODKA Jeżeli dziecko jest zdecydowane na dalszą działalność z ośrodkiem, z którego usług korzystał, miejsce zamieszkania nie ma dużego znaczenia, będzie chciało 'związać' się właśnie z tym jedynym. Odległość ma tutaj czasem kluczowe znaczenie; im dalej od danego ośrodka, tym mniejsze chęci aktywnego w nim działania. Miejsce zamieszkania nie ma najmniejszego znaczenia dla tej grupy ludzi. Eliminują wszelkie przeszkody w dążeniu do spełnienia marzeń. Nie korzystają często z usług jakichkolwiek ośrodków ( jeżeli już w ogóle), wybierają więc te, które ich zdaniem najlepiej spełnią ich oczekiwania. Odległość miejsca zamieszkania nie jest zbyt istotna. Związani z danym klubem, fundacją, przystania,...,nie zmieniają swej przynależności do innego ośrodka ze względu na dużą, czy mała odległość od miejsca zamieszkania. Podobnie jak "młoda kadra" - nie zważają na trudności komunikacyjne związane z dotarciem do miejsca, z którym mają tak wiele wspólnego. Jeżeli dana osoba mieszka blisko jakiegoś ośrodka, nie ma wobec charakteru jego działalności zarzutów i dysponuje wolnym czasem, być może skorzysta z jego usług ( np. z braku alternatywnych rozwiązań).
NAJCZĘŚCIEJ UCZĘSZCZANE PROGRAMY PROPONOWANE PRZEZ WROCŁAWSKIE ŻEGLARSKIE OŚRODKI
  • wyjazdy wakacyjne na obozy żeglarskie
  • szkoleniowe i rekreacyjne,
  • ewentualne uczestnictwo w działalności całorocznej ośrodków(cotygodniowe spotkania w grupach, nauka tańca żeglarskiego, śpiewu, tradycji,..)
  • spotkania z piosenką żeglarską :
    • "Szanty we Wrocławiu"
    • "Mimoza"
    • "Szanty nad Odrą"
  • obozy żeglarskie-rekreacyjne
  • regaty,
  • imprezy okolicznościowe:
    • rozpoczęcia i zakończenia sezonów żeglarskich,
    • spotkania z piosenką żeglarską ( jak obok)

- rejsy śródlądowe i pełnomorskie,
  • imprezy okolicznościowe ( jak obok);
  • przedwakacyjne szkolenia na stopnie żeglarskie
  • wakacyjne obozy rekreacyjne,
  • rejsy śródlądowe-rekreacyjne
  • całoroczna działalność w ośrodku ( prowadzenie zajęć grupowych, pomoc w organizacji imprez, spotkań);
  • wakacyjne obozy żeglarskie-szkoleniowe, rekreacyjne
  • rejsy wakacyjne
  • przedwakacyjne szkolenia
  • imprezy okolicznościowe (jak obok)
  • obozy wakacyjne (stanowisko: szkolący, instruktor, wychowawca, organizator..),
  • całoroczna działalność z danym klubem( organizowanie spotkań, imprez okolicznościowych, wyjazdów, biwaków)
  • rejsy
  • czynne uczestnictwo w życiu żeglarskim Wrocławia i nie tylko
  • cotygodniowe organizowane spotkania w danym ośrodku
  • wakacyjne obozy.


Powrót