Wstęp. Rola gazetki w szkole.

 

Środki masowego przekazu pełnią ważną rolę w życiu każdego człowieka. Dostarczają wielu aktualnych informacji, kształtują pogląd na świat. Gazety i czasopisma o zasięgu krajowym zajmują się opisywaniem spraw najważniejszych dla Polski. Gazety regionalne przybliżają czytelnikom sprawy ich regionu. Aby jednak ludzie byli lepiej zorientowani w wydarzeniach swego najbliższego otoczenia, wskazane jest wydawanie gazet czy biuletynów dla danej społeczności.

Społecznością są także niewątpliwie uczniowie szkół.  W małych szkołach wieści rozchodzą się szybko, z ust do  ust,   natomiast w dużych przepływ informacji jest utrudniony. Problem ten może więc rozwiązać szkolny radiowęzeł bądź gazetka szkolna. Może to być miesięcznik, dwutygodnik, a nawet tygodnik - częstotliwość wydawania prasy zależy od sprawności pracy.

Gazetki szkolne to zjawisko nie tak całkiem nowe. W niektórych szkołach istnieją one od dawna, w innych dopiero się tworzą. Ważny jest jednak pewien fakt na który trzeba zwrócić uwagę. Wcześniej gazetki szkolne tworzone były w prosty sposób. Pisali je uczniowie ręcznie, wklejali różne zdjęcia, robili rysunki i najczęściej odbijali na ksero. Nie było innej możliwości.

Dzisiaj, kiedy reforma edukacji wymusiła stworzenie w szkołach sal komputerowych, tworzenie szkolnej prasy jest zjawiskiem o wiele bardziej ciekawym i złożonym.

Współczesna gazetka szkolna to najczęściej gazetka wydrukowana na drukarce laserowej, kolorowa, atrakcyjna dla czytelników.

Teraz praca przy gazetce daje uczniom wiele satysfakcji; to oni są głównymi wykonawcami, nie tylko piszą i redagują, ale również drukują. Nauczyciel tylko nadzoruje ich pracę, poprawia błędy, doradza. Duża samodzielność uczniów daje im więc możliwość wykazania się pomysłowością, pozwala także doskonalić im swój warsztat pracy, poszerzać wiadomości nie tylko z informatyki, ale także z języka polskiego, czy rozwijać zdolności plastyczne.

We współczesnej szkole, która ma być również szkołą przyszłości, relacja między uczniem i nauczycielem również jest bardzo ważna. Wspólna praca przy redagowaniu i tworzeniu gazetki szkolnej pozwoli stworzyć pomiędzy uczniami a nauczycielami szczególną więź. Praca ta ma więc  również swoje wartości wychowawcze. Daje uczniom dużo radości i zadowolenia, ale oprócz tego, pozwoli im się poczuć odpowiedzialnymi za przepływ informacji. A odpowiedzialność jest ważnym elementem wychowawczym, nauczyciel także będzie traktował uczniów bardziej po partnersku.

 

Niniejsza praca jest oparta na doświadczeniach własnych, związanych z wykorzystaniem komputera przy redagowaniu gazetki szkolnej  przez uczniów  w Publicznej Szkole Podstawowej w Miękini

i Publicznej Szkole Podstawowej w Kopicach. Być może będzie ona wskazówką dla tych którzy w swoich szkołach zechcą przy pomocy komputera  redagować gazetkę szkolną. Najważniejszą rzeczą oprócz odpowiedniego sprzętu jest oprogramowanie, a w szczególności edytor tekstu, gdyż to właśnie przy jego pomocy gazetka uzyska odpowiedni kształt. W pracy omówiono i zwrócono uwagę na zasady projektowania gazetki oraz na te elementy edytora Word, które najbardziej są przydatne. Do nich należą:  praca z tekstem oraz dodawanie grafiki i innych upiększeń, a także wydruk gotowego dokumentu.